Březen - Měsíc čtenářů 2012

Vzhledem k tomu, že si v březnu udělaly jarní prázdniny nejen děti ale i paní knihovnice, zbylo na akce posledních 14 dní v měsíci. Tyto dva týdny si mohly děti vyřešit připravené kvízy a křížovky. Zúčastnilo se 30 dětí. Soutěžilo se v kategorii mladších a starších. Ti, kteří splnili podmínku vyřešení dvou kvízů, byli zařazeni do slosování o knihu. Šťastnými výherci se pak stali Sára Klapáková a Veronika Krutská.

Třetí týden byly čtenářům odpuštěny upomínky a byla možnost registrace nových čtenářů zdarma (využili ji 3 školáčci).

Ti čtenáři, kteří v březnu navštívili knihovnu, vyplňovali anketu zaměřenou na jejich spokojenost s výběrem knih a činností knihovny. Anketu vyplňovali i žáci 2. stupně ZŠ. Vyplněno bylo 119 anketních lístků. Na otázku čemu dávají přednost jednoznačně všichni zaškrtli počítač, poté následovala kniha a televize. Ve výběru žánru jednoznačně vedla fantasy před komiksy a horory. Z odpovídajících dvě třetiny navštěvovali nebo navštěvují knihovnu.

Letos jsem se domluvila na návštěvě v Mateřské i základní škole, kde se četlo. V mateřské škole jsem čtení spojila s krátkým povídáním o knihovně a knihách. Čtení na druhém stupni ZŠ se účastnily děti druhého, třetího, osmého a devátého ročníku. Osmáci zavítali do třetí třídy, kde se všichni začetli do Ezopových bajek. V moderovaném čtení zazněly bajky Zajíc a želva, Pes a kus masa nebo Cvrček a mravenci. Deváťáci si vybrali ukázky ze svých oblíbených knih z doby, kdy byli ještě „malí“. Zazněla tak ukázka z knihy Mašinka Tomáš, z Krtečka, z knihy o kocouru Mikešovi, z Fimfára či Sněhurky. Nechyběl ani Křemílek s Vochomůrkou. Druháci na oplátku přečetli pohádku o Smolíčkovi a ukázku z knihy Kouzelná zahrada - Černoušek Kimi. Jsem moc ráda, že jsme se sešli a doufám, že se při stejné příležitosti setkáme i za rok. Děkuji Vám všem, že jste si našli chvilku a strávili ji s námi nad knihou.

Akce pak byly završeny tou „nejdůležitější“ a to Nocí s Andersenem. Ta se konala v naší knihovně po osmé. Letošní téma bylo: Džungle. 16 dětí se sešlo v pátek 30. března, aby strávilo večer plný povídání o H.Ch. Andersenovi a jeho pohádkách a aby se dozvědělo něco o džungli. Vedle kvízů a úkolů se i tvořilo. V dětském oddělení najdete strom z džungle a obrázky zvířat v džungli žijících.

Vedle akcí v rámci měsíce čtenáře se konaly i tři akce mimo. V první březnový den ještě stihly zavítat do knihovny děti 2. tříd a to na besedu o spisovatelích, jejichž výročí narození jsme slavili poslední dva měsíce. Povídali jsme si tedy o Boženě Němcové, Jiřím Trnkovi a Karlu Poláčkovi. 21. března zavítali do knihovny prvňáčci, abychom si v rámci projektu Kniha pro prvňáčka povídali o písmu a nakonec si i něco napsali obrázkovým písmem. Poslední březnová středa zase patřila maminkách s dětmi, které si přišli hrát. Tentokrát jsme si zazpívali, povídali si o Velikonocích a vytvořili si krásné kytičky a motýly, které se vyrobily zažehlením barevných voskových hoblinek.

Na závěr tohoto výčtu bych Vás všechny chtěla pozvat do knihovny na výstavu prací, které děti kreslily na téma džungle. Zúčastnilo se 85 dětí a všechny obrázky stojí za shlédnutí. Neváhejte, nestyďte se zajít, i když do knihovny nechodíte, a přijďte, stojí to za to!!!