Besedy

Ilustrátor Adolf Dudek

Ilustrátor Adolf Dudek

25. 4. 2017

Návštěva ilustrátora Adolfa Dudka se i tentokrát povedla. Pan Dudek seznámil děti se svou prací ilustrátora a poradil, jak kreslit s pomocí základních geometrických tvarů. Tato beseda se konala v rámci projektu Knížka pro prvňáčka.

Celý článek

Družina na návštěvě

Družina na návštěvě

19. 4. 2017

Jelikož květnová výtvarná soutěž bude na téma „Komiksové postavy“ navštívila knihovnu obě oddělení školní družiny. Povídali jsme si o vzniku komiksu nejen ve světě ale i u nás. Padla spousta jmen komiksových tvůrců, ale hlavně byl čas si komiksy prohlédnout. Nyní bude již na dítkách, jakou komiksovou postavu si vyberou či vymyslí svou vlastní.

Celý článek

Bulimie a anorexie

11. 4. 2017

I v letošním roce jsem se setkala se sedmáky, abychom si popovídali o dnes poměrně vážném tématu bulimie a anorexie. Beseda začala úryvkem z knihy Gabriely Weissové F50. V připravené prezentaci jsme si přiblížili příčiny, průběh a následky těchto nemocí. N závěr bylo ke shlédnutí krátké video o dívce, která bojuje s anorexií. Depresivní byla bezmocnost rodičů, jimž nezbývalo nic jiného, než přihlížet a doufat, že jejich dcera svůj boj s touto nemocí nevzdá. Na konci hodiny byly k nahlédnutí knihy s touto tématikou, které máme v knihovně k vypůjčení.

Šumava čarovná

Šumava čarovná

11. 4. 2017

Knihovna si jako svého hosta pozvala fotografa Vladislava Hoška, který se již 50 let věnuje fotografování Šumavy. Jak již název napovídá, prostřednictvím fotografií jsme prošli celou Šumavu v průběhu celého kalendářního roku. Jako přídavek jsme měli pásmo fotografií z Nepálu.

Celý článek

Setkání s Danielem Vydrou

Setkání s Danielem Vydrou

15. 3. 2017

15. března ve středu k nám zavítal komiksový scénárista Daniel Vydra, který prvňáčky seznámil s tvorbou komiksu. Komiksový workshop pro prvňáčky se konal v rámci projektu Knížka pro prvňáčka.

Celý článek

Klára Smolíková na návštěvě

Klára Smolíková na návštěvě

1. 3. 2017

I letos k nám zavítala spisovatelka Klára Smolíková a to první březnový den. Její beseda ke tvorbě komiksu zpestřila vyučování třeťákům, kteří si poslechli a také si vyzkoušeli, jak se takový komiks tvoří. Čtvrťáky a šesťáky paní spisovatelka seznámila se svou spisovatelskou prací a svými knihami, zejména pak s knihou Zločin mezi dinosaury.

Celý článek

Cestujeme s pohádkou

Cestujeme s pohádkou

8.2., 14.2., 21.2. 2017

Série besed pro žáky 2. a 3. tříd Základní školy. Náplní besedy bylo zavítat do světa klasických pohádek a zároveň procestovat celý svět. Nad slepou mapou světa, jsme si pojmenovali světadíly pomocí několika indícií (obrázky a plyšová zvířátka charakteristická pro jednotlivé světadíly). A tak naše povídání zpestřila pohádka z Walesu, Indie, Austrálie, Afriky, Jižní i Severní Ameriky. Ze všech pohádek plynulo jisté poučení a všechny měly stejný konec, kdy dobro zvítězilo nad zlem.

Celý článek

S vášní a čokoládou

15. 11. 2016

Již po třetí jsme se setkali a Ing. Marcelou Krčálovou a povídáním si o čokoládě. Připomněli jsme si postupy výroby čokolády a samozřejmě ochutnali, tentokrát dalších sedm vzorků z manufaktury české čokolády Jordi´s. Tentokrát jsme spojili jemné čokoládové tóny chuti s vínem.

Genius Loci Novohradských hor

Genius Loci Novohradských hor

25. 10. 2016

Se šestou přednáškou z tohoto cyklu k nám zavítal p. Milan Koželuh. Tento díl nesl název Opuštěná krajina - od zániku osídlení, přes železnou oponu a její pád, až k vylidněné krajině dneška.

Celý článek

Autorské čtení Jiřího Hájíčka

Autorské čtení Jiřího Hájíčka

3. 10. 2016

Autorské čtení jihočeského spisovatele Jiřího Hájíčka, dvojnásobného držitele ocenění Magnesia Litera proběhlo v rámci vernisáže výstavy k Historii městské knihovny. Jiří Hájíček četl ze své knihy Zloději zelených koní. Čtení bylo doprovázeno promítáním obrázků vltavínů i traileru k filmu natočeného podle námětu autorovy knihy. Autorské čtení proběhlo v rámci projektu Maraton čtení.

Celý článek