Besedy

Přednáška Aloise Sassmanna

Přednáška Aloise Sassmanna

20. 9. 2016

V úterý 20. září jsme se sešli s genealogem a autorem publicistického pořadu Kořeny Aloisem Sassmanem, který si pro nás připravil povídání na téma Jak hledat své předky se zaměřením na Vyšebrodsko. Již samotný název říká, že jsme byli stručně seznámeni s historií genealogie a dostali jsme i praktický návod, jak si sami sestavit rodokmen.

Celý článek

Povídání s Vlastimilem Vondruškou

Povídání s Vlastimilem Vondruškou

19. 4. 2016

V úterý 19. dubna jsme se sešli v Klubu pod kinem, abychom se zaposlouchali do vyprávění milého hosta Vlastimila Vondrušky. Jelikož je to jeden z nejčtenějších českých autorů v naší knihovně, bylo příjemné poslechnout si jeho vyprávění, díky němuž jsme se přesunuly do dob Oldřicha z Chlumu, hlavní postavy řady Hříšní lidé království českého.

Celý článek

Beseda s ilustrátorem

Beseda s ilustrátorem

13. 4. 2016

Ve středu 13. dubna mezi prvňáčky zavítal ilustrátor dětských knih, p. Adolf Dudek. Jeho úkolem bylo děti seznámit s prací ilustrátora, což se mu na čtyřech nejznámějších pohádkách podařilo. Povídání bylo vstřícné, dynamické, energické a velmi názorné. I jeho návštěva proběhla v rámci projektu Knížka pro prvňáčka.

Celý článek

Co je to kyberšikana

Co je to kyberšikana

5. 4. 2016

V úterý 5. dubna se žáci 6. a 7. třídy zúčastnili besedy, kterou proběhla ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu. Přednášející Vojtěch Kalousek a jeho maminka se snažili děti seznámit s bezpečnými zásadami užívání internetu a mobilního telefonu, ale hlavně je varovali před lehkomyslným a nebezpečným chováním při využívání IT technologií. Beseda byla velmi otevřená. Všichni zúčastnění si určitě odnesli do života spoustu cenných informací, ale hlavně dobrých rad, jak zbytečně nehazardovat.

Celý článek

Beseda se spisovatelem

Beseda se spisovatelem

22. 3. 2016

V úterý 22. března zavítala k prvňáčkům spisovatelka Klára Smolíková. Paní Smolíková přiblížila dětem svět komiksu. Děti se hlavně naučily, jak se v něm vyjadřují postavy a jak můžeme vyjádřit různé zvuky či samotný děj. K tomu nám pomohly postavičky ze spisovatelčiny knihy Na hradě bradě. Návštěva paní Smolíkové proběhla v rámci našeho projektu Knížka pro prvňáčka.

Celý článek

Procházka po zříceninách jihočeských hradů

Procházka po zříceninách jihočeských hradů

8. 3. 2016

knihovny. Po jihočeských zříceninách nás provedl Mgr. Jiří Cukr. Naše procházka začala na Vítkově kameni a vedla nás přes všechny jihočeské okresy, až jsme své putování zakončili na nám známých hradech na Malši.

Celý článek

Bulimie a anorexie

Bulimie a anorexie

4. 3. 2016

Tentokrát si mě do školy pozvali sedmáci, abychom si popovídali o dnes poměrně vážném tématu bulimie a anorexie. I takováto témata jsou předmětem besed. Beseda začala úryvkem z knihy Gabriely Weissové F50, dívky, která se úspěšně vyléčila z bulimie. V připravené prezentaci jsme si přiblížili příčiny, průběh a následky těchto nemocí. Na konci hodiny byly k nahlédnutí knihy s touto tématikou, které máme v knihovně k vypůjčení.

Celý článek

Křížky a kapličky českokrumlovska

Křížky a kapličky českokrumlovska

16. 2. 2016

Je název besedy, která zahájila soubor besed k 90. výročí naší knihovny. Naším hostem byl p. Václav Dolanský, bývalý středoškolský profesor, který nalezl zalíbení v mapování drobných sakrálních staveb ve volné krajině. P. Dolanský nás provedl krajinou Českokrumlovska, kde dodnes najdeme křížky, kříže, boží muka, kapličky, křížové cesty i poutní místa. Zavítali jsme samozřejmě i do okolí Vyššího Brodu. Děkuji všem, kteří přišli. A na Vás ostatní se budu těšit příště.

Celý článek

Beseda o bylinkách a jejich zpracování

22. 4. 2015

Setkání proběhlo ve středu 22. dubna, kdy k nám zavítala bylinkářka paní Hanka Urbánková. Protože je jaro začali jsme bylinkami spojenými s očitou těla, jejich sběrem, sušením, návody na výroby tinktur, mastí a sirupů. Dotazy jsme pak plynule přešli k nemocem, které nás trápí. Večerem nás provázela chuť i vůně bylinkového čaje, který nám paní Urbánková připravila. Byl to velice příjemný podvečer plný pohody a lahodné vůně bylinek.

Setkání s ilustrátorem

10. 4. 2015

V pátek 10. dubna k nám přijel na návštěvu malíř a ilustrátor dětských knih pan Adolf Dudek. Ten žáky 5.A. hravou formou seznámil s prací ilustrátora a to včetně názorných ukázek. Děti také měly možnost naučit se malovat pomocí základních geometrických tvarů.