Besedy

Zapomenutý holocaust

12. 3. 2015

Letos slavíme 70 let od ukončení 2. sv. války. O židovském holocaustu se píše hodně. O romském holocaustu s toho moc neví. Proto jsme do Vyššího Brodu pozvali hosta Mgr. Petra Lhotku, který se tímto tématem zabývá již 15 let. V odpoledních hodinách s tímto tématem seznámil žáky 9. třídy místní Základní školy. Ve večerních hodinách pak zájemce z řad dospělých.

IrisDiagnostika

IrisDiagnostika

14. 1. 2015

Ve středu 14. ledna k nám zavítala paní Jana Bělohlavová, která se již 10 let zabývá irisdiagnostikou. O tom, co irisdiagnostika je, čím se zabývá a jak nám může pomoci, jsme se mohli dozvědět ve velmi poutavém a zajímavém povídání.

Celý článek

Život s vášní a čokoládou

Život s vášní a čokoládou

12. 11. 2014

Ve středu 12. listopadu jsme se sešli, abychom se něco více dozvěděli o výrobě kvalitní čokolády. Večerem nás provázela paní Krčálová, která nás za ilustrací snímků seznámila s historií a výrobou čokolády. Nezůstalo ovšem jen u povídání. I tentokrát jsme mohli ochutnat čokolády z výroby české firmy Jordi´s. Ochutnali jsme tak bílou čokoládu se zeleným čajem matchou nebo Pu erhem, mléčné čokolády z ovčího či kozího mléka a nechyběly ani čokolády hořké s příchutí zázvoru, chilli nebo pepře.

I tentokrát čekalo na návštěvníky malé překvapení. Věřím, že jsme si všichni užili příjemný večer nejen s dobrou čokoládou.

Celý článek

Beseda s paní Evou Marií Zitkovou

Beseda s paní Evou Marií Zitkovou

6. 11. 2014

Ve čtvrtek 6. listopadu k nám zavítala velice milá návštěva – spisovatelka paní Eva Marie Zitková s nakladatelem panem Ivo Stehlíkem. Paní Zitková nám představila své dva historické romány, jejichž děj se odehrává na Netolicku. Základem románových postav se stali skuteční zástupci rodu Neyhauserů, kteří žili v Netolicích po několik generací a z něhož pochází i autorka.

Obě knihy jsou čtenářům k dispozici a mohou si je v knihovně zapůjčit. Setkání s paní Zitkovou bylo velice milé a vstřícné.

Celý článek

Primární prevence elektronického násilí a kyberkriminality

Primární prevence elektronického násilí a kyberkriminality

20. 5. 2014

Městská knihovna ve Vyšším Brodě spolu se Základní školou zajistila pro děti semináře na téma: PRIMÁRNÍ PREVENCE ELEKTRONICKÉHO NÁSILÍ A KYBERKRIMINALITY. Semináře proběhly v úterý 20. května pod vedením p. Romana Mácy z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Celý článek

Beseda s ilustrátorem Adolfem Dudkem

Beseda s ilustrátorem Adolfem Dudkem

10. 4. 2014

Beseda s ilustrátorem proběhla v rámci projektu Knížka pro prvňáčka a to 10. dubna. Pan Dudek seznámil děti s prací ilustrátora i se svými knihami, které dětem nebyly neznámé. Hodně se i kreslilo. Náš host nás provedl některými známými českými pohádkami a zapojil do kreslení nejen děti ale i paní učitelky. Bavili jsme se všichni.

Na závěr proběhla autogramiáda, která zanechala stopy nejen na papírech a časopisech, ale i na rukách či dětských tvářích. Vedle prvňáčků se s ilustrátorem setkali i třeťáci. Beseda byla jako vždy velmi akční a přátelská, zakončená autogramiádou.

Celý článek

Seznámení s esenciálními oleji

Seznámení s esenciálními oleji

24. 3. 2014

Seznámení proběhlo v pondělí 24. března, kdy do knihovny zavítala paní Veronika Gallistlová. Seznámila nás s esenciálními oleji, s jejich užitím i účinky. Na místě jsme si mohli vyzkoušet hned sedm olejů. Myslím, že jsme všechny odcházely příjemně naladěny..

Celý článek

Setkání se spisovatelem

21. 3. 2014

Prvňáčci zavítali do knihovny v pátek 21. března v rámci projektu Knížka pro prvňáčka. Tentokrát přišli, aby se seznámili se spisovatelem p. Ivo Stehlíkem. S ním jsme si povídali, jaké to je psát knihy, co všechno to obnáší a také, co všechno se musí udělat, aby kniha vyšla. Příjemné povídání nám zpestřily přečtené pohádky z autorovy knihy Dřevorubecké pohádky.

Život s vášní a čokoládou

Život s vášní a čokoládou

19. 2. 2014

Únorová beseda pro dospělé nesla téma ŽIVOT S VÁŠNÍ A ČOKOLÁDOU se uskutečnila ve středu 19. února. Historií a výrobou čokolády nás provedla paní Marcela Krčálová, která nás seznámila i s kvalitní českou čokoládou Jordis. Neskončilo vše jen u povídání. Čokoládu jsme si mohli náležitě vychutnat nad několikerými vzorky. Ochutnaly jsme tak 100% ekvador, čokoládu s čili, zázvorem, pomerančem, kávou či bílou čokoládu se zeleným čajem. Došlo i na kakaové boby a výluh z kakaových slupek. Možná, že někteří měli poprvé možnost vychutnat si kvalitní čokoládu s dobrým portským.

Celý článek

Besedy s panem Milanem Koželuhem

zima 2013 - 2014
Milan Koželuh publikoval časopisecky publicistiku a fejetony v MF DNES. Posledních přibližně deset let se zabývá poznáváním a propagací kraje Novohradských hor. Je autorem projektu a publikace První tři z roku 2005, spojujícího vrcholy Vysoké, Kraví a Kuní hory. V roce 2007 pro projekt Novohradsko Vás vítá vytvořil třináct samostatných turistických materiálů o pěších trasách a cyklotrasách v regionu. Je autorem a spolurealizátorem panoramatické pěší trasy Malonty – Doppler z roku 2008. V roce 2009 vyrobil plastický model Novohradských hor. Novohradské hory propaguje formou přednášek, besed a prezentací fotografií. Pořádá vycházky na méně známá místa hor.

Celý článek