Bookstart

image V letech 2017/2018 se v České republice spustil pilotní projekt pod názvem S knížkou do života. Jde o mezinárodní iniciativu, do níž se zapojují všechny typy knihoven, aby plnily jednu z nejdůležitějších, ale v dnešní době zatím velice málo rozšířených funkcí – knihovny se zde snaží o to, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní. Cílem projektu S knížkou do života je informovat rodiče o možnostech a potřebě společného čtení s dětmi a to prakticky od jejich narození. Smyslem tohoto projektu je: • zlepšení čtenářské pregramotnosti a následně gramotnosti dětí • pochopení jejího významu pro budoucnost dítěte ze strany rodičů • zlepšení komunikačních kompetencí a představivosti u dětí

Návštěva Dětské skupiny

11. 3. 2020

V rámci projektu S knížkou do života jsme navázali spolupráci s Dětskou skupinou. Naše druhá návštěva se odehrávala již v knihovně. Přečetli jsme si příběh Drakobijce Roel, povídali si o dracích, o barvách, o zvířátkách. Malovalo se a hlavně prohlíželo. Děti byly úžasné.

Batolata v pohybu - ZRUŠENO

20. 3. 2020

Skupinový program na podporu zdravého motorického vývoje s fyzioterapeutkou Terezou Sučíkovou. V pátek 20. března v knihovně.

9:30 - 10:30 Děti od 18 do 36 měsíců. OBSAZENO

10:30 - Děti od 3 do 8 měsíců 4 VOLNÁ MÍSTA

Registrace na 380 746 611 nebo 728 060 073.

Mrňata v pohybu

21. 2. 2020

V pátek 21.2. se poprvé sešly maminky s dětmi od 18 do 24 měsíců na cvičení s fyzioterapeutkou Terezkou Sučíkovou. Maminky se dohodly na setkání každý měsíc.

Mrňata do knihovny

22. 1. 2020

Mrňata do knihovny jsou plánovaná setkání pro maminky s dětmi, které nechodí do mateřinky. Připraveny jsou knihy pro děti i rodiče a volný prostor pro povídání, kreslení nebo hry. Bohužel se dostavily jen dvě odvážné maminky.

Přijďte si hrát

20. 11. 2019

Ve středu 20. listopadu v 10 hod si mohly přijít do knihovny hrát, číst a povídat maminky s dětmi do 3 let.

Batolata v pohybu

15. 11. 2019

BATOLATA V POHYBU v pátek 15.11. v 9 hodin. Jde o skupinový tréninkově vzdělávací program na podporu zdravého motorického vývoje. Jde o seznamovací setkání a je určen pro miminka od 6 týdnů po první krůčky s fyzioterapeutkou Terezou Sučíkovou. Z 5 přihlášených maminek nakonec nepřišla žádná.

První návštěva

22. 5. 2019

První setkání maminek a jejich dítek v knihovně v rámci projektu S knížkou do života proběhlo ve středu 22. května. Pro maminky s dětmi bylo připraveno spoustu leporel a knih, které jsou doporučovány pro věkovou kategorii do 3 let věku. V nabídce byly i knihy pro maminky z oblasti zdraví, vývoje dítěte, psychologie či výchovy. Maminky si knihy z těchto oborů a knihy pro děti mohou půjčovat na registraci svého děťátka v rámci tohoto projektu zdarma.

Vítání občánků

V rámci projektu s knížkou do života jsem mohla předat rodičům a jejich dětem dárkové sety, které pro tento projekt připravil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ve spolupráci s ilustrátorkou dětských knih Markétou Vydrovou. Vítání občánků u nás proběhlo 7. března a 11. května. Přivítali jsme 12 nových občánků.

Bookstart a naše knihovna

Tento projekt je primárně určen pro ty nejmenší (0-3 roky) a jejich rodiče. Naše knihovna se do tohoto projektu zapojila na jaře roku 2019. • Ve spolupráci s Městským úřadem jsme mohli poprvé předat rodičům dárkové sety při vítání občánků, které by měly motivovat k tomu, aby rodiče se svými dětmi trávili společný čas nad knihou. • Dále jsme nabídli rodičům registraci v knihovně zdarma pro svá dítka do věku 6 let a možnost půjčování si dětských knih přiměřené jejich věku a knihy určené rodičům z oboru psychologie, pedagogiky, výchovy nebo zdraví. • Publikujeme články k projektu ve Vyšebrodském zpravodaji. • Organizujeme v knihovně setkání maminek s dětmi.

S knížkou do života

I naše knihovna se zapojila do nového projektu S knížkou do života. Čtenáři Vyšebrodského zpravodaje se budou moci v několika příspěvcích blíže seznámit s tímto projektem, který je určen pro ty nejmenší (0-3 roky) a jejich rodiče. Dočtete se, že i v takto raném věku je důležité, aby rodiče s dětmi mluvili a že kniha může být ideálním prostředkem ke komunikaci.