Noc s Andersenem

image

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačový hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven.

Více o projektu na: http://www.nocsandersenem.cz/o-projektu.html

 

Noc s Andersenem 2019

Noc s Andersenem 2019

30. 3. 2019

Již po patnácté jsme se sešli v naší knihovně, abychom si společně s ostatními připomněli jméno Hanse Christiana Andersena. Na 15. Noc se přihlásilo 15 dětí od 2. třídy. Letošní téma noci – vikingové. Sešli jsme se na 19. hodinu. Na začátku jsme si přečetli 3 příběhy, ze kterých jsme se o Vikinzích mohli dozvědět mnoho zajímavého. Následovalo tvoření. Úkolem dětí bylo vytvořit podobu vikingského muže či ženy. Jako první jsme pomocí sádrových obinadel a dobrovolníků vytvořili obličejové masky, které jsme následně připevnili na papír. Teď již nebránilo nic tomu, abychom ztvárnili podobu Vikinga. Velmi povedené obličejové masky budou zdobit dětské oddělení. Večeře na posilněnou před noční procházkou nám přišla vhod. Jelikož v řece stále teče hodně vody, museli jsme vikingskou noční plavbu odložit na jindy. Za vděk jsme vzali procházkou nočním lesem jen za svitu měsíce a svíčky. Z procházky jsme se vrátili všichni, abychom ulehli na svá lože a nechali si zdát příjemné sny. Budíček, vstávání a lehká snídaně ukončily naši další Noc s Andersenem. Děkuji všem za příjemně strávený čas.

Mé další poděkování patří manželům Baštýřovým, kteří potěšili nocležníky svým spozorským darem - pizzou. Moc děkujeme.

Noc s Andersenem 2018

Noc s Andersenem 2018

23. 3. 2018

Již 14. Noc s Andersenem proběhla ve Vyšším Brodě, tentokrát v duchu severoamerických indiánů. Dětské oddělení se tak změnilo v obrovské tee pee, kde ve středu zaplál oheň a my se sešli kolem něj v čele s Jarim.

Celý článek

Noc s Andersenem 2017

Noc s Andersenem 2017

7. 4. 2017

„Noc s Andersenem proběhla na 1695 místech, registrujeme čtecí a spací místa v různých zemích světa: na Slovensku, Polsku, Dánsku, Slovinsku, Řecku, Itálii, Novém Zélandě, Saúdské Arábii, Austrálii, USA, Kanadě, Portugalsku, Finsku, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, Francii, Španělsku, Banátu, Ukrajině, Makedonii, Srbsku, Bulharsku i Chorvatsku, všude tam působí krajanské spolky, České školy bez hranic a milovníci literatury. V pořadí 17. pohádkovou Noc s Andersenem zažilo 98.655 dětí i dospělých.“ To ze závěrečné statistiky.

V pátek 7. dubna jsme se sešli v Městské knihovně ve Vyšším Brodě již po třinácté, abychom společně strávili Noc s Andersenem. Letos se knihovna připojila k celostátnímu tématu Noci a tím byl ČTYŘLÍSTEK a jeho známé postavičky. Scénář naší Noci je v podstatě stále stejný, mění se jen téma. Letošní výjimkou byly ale dvě pomocnice, Kája a Terezka, které mi pomáhaly s připraveným programem.

Celý článek

Noc s Andersenem 2016

Noc s Andersenem 2016

1. 4. 2016

Šestnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem připravují v pátek 1. dubna 2016 ve více než 1619 řádně registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, všude na dálku spojí děti čtecí pohádkové dobrodružství malé čtenáře několika zemí. Noc s Andersenem jako první v pořadí začne v Austrálii, připravují ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádají ji České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí Keňa, Nový Zéland, USA i Kanada.

Celý článek

Noc s Andersenem 2015

Noc s Andersenem 2015

27. 3. 2015

Dovolte mi vrátit se k poslední březnové akci Noci s Andersenem. Od organizátorek Noci víme, že … „patnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem je za námi a nám nezbývá, než bilancovat. Hned na začátku uvádíme, že se zapojilo 619 knihoven v ČR, 514 škol, 83 dalších institucí, 235 slovenských knihoven a škol, 36 míst v Polsku, 9 ve Slovinsku, 26 v ostatních zemích, což podtrženo a sečteno dává 1.522 míst celého světa, kde více než 93.526 dětí a dospělých mohlo prožít úžasné noční dobrodružství spojené s pohádkou.“

Celý článek

Noc s Andersenem 2014

Noc s Andersenem 2014

4. 4. 2014

Letos jsme oslavili již 10. Noc s Andersenem a jako většina ostatních, jsme si zvolili téma detektivní v čele s komisařem Vrťapkou.

Sešli jsme se v knihovně na půl osmou. Sešlo se 13 dětí 3. - 5. třídy, 1 knihovnice a 1 paní učitelka. Hlavní program nám začal o půl hodiny později. A začal tím, že jsme si představili samotného komisaře Vrťapku. Někteří o něm již věděli.

Celý článek

Noc s Andersenem 2013

Noc s Andersenem 2013

26. 3. 2013

Letos se u nás konala Noc s Andersenem již po deváté. Sešlo se 17 dětí. Téma našeho setkání byly letošní rok Hrady. Večer jsme začali návštěvou nejbližšího hradu - Rožmberka. Myslím, že děti si prohlídku velmi užily.

Celý článek

Noc s Andersenem 2012

Noc s Andersenem 2012

30. 3. 2012

Březnové akce byly završeny tou „nejdůležitější“ a to Nocí s Andersenem. Ta se konala v naší knihovně po osmé. Letošní téma bylo: Džungle. 16 dětí, od 3. do 5. třídy se sešlo v pátek 30. března, aby strávilo večer v knihovně. Celý program byl rozdělen do několika bloků. První byl věnován povídání o H.Ch. Andersenovi a jeho pohádkách. Další bloky včetně toho tvořivého byly věnovány džungli. Povídali jsme si nejen o džungli ale i o rostlinách a zvířatech v ní rostoucích a žijících. Vedle kvízů a úkolů se i tvořilo. V dětském oddělení najdete strom z džungle a obrázky zvířat z džungle. Celý program se uzavřel půl hodinu po půlnoci.

Budíček byl na sedmou. Následovala malá snídaně. Poté jsme rozdávali hlasy obrázkům dětí, které se zúčastnily výtvarné soutěže na shodné téma - téma džungle a vybírat bylo z čeho, neboť se do soutěže dostalo 85 obrázků. Nakonec jsme se dozvěděli, které ze čtyř družstev bylo nejúspěšnější. Každý si nakonec odnesl maličkost na památku na Noc s Andersenem.

Celý článek

Noc s Andersenem 2011

Noc s Andersenem 2011

25. 3. 2011

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou se české knihovny snaží zvýšit zájem dětí o knihy a čtení. Ve Vyšším Brodě byla letošní noc - v pořadí již sedmá - věnována strašidlům. Nocovalo 20 dětí (od prvňáčků po páťáky) a 2 dospělí.

Sehnat opravdová strašidla a přemluvit je, aby přišla do knihovny není jen tak. Požádali jsme tedy o pomoc toho nejpovolanějšího, někoho, kdo je se strašidly v kontaktu po celý rok. Zdeněk Zajíček, ředitel plzeňského Muzea strašidel, se s nimi zná osobně a píše o nich knihy (tajně jsme proto doufali, že se mu podaří „ukecat“ alespoň hejkala).

Celý článek

Noc s Andersenem 2010

Noc s Andersenem 2010

26. 3. 2010

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou chtějí české knihovny podpořit zájem dětí o čtení. Letos se uskutečnila přesně na 905 místech Čech, Moravy, Slovenska, Slovinska a Polska. Prožilo ji 31 256 dětí, k nimž musíme připočíst 9 984 dospělých, kteří pro děti připravili program na celou noc.

Celý článek