Noc s Andersenem

image

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačový hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven.

Více o projektu na: http://www.nocsandersenem.cz/o-projektu.html

 

Noc s Andersenem 2020

Noc s Andersenem 2020

Nepředpokládaná situace ohledně celosvětové pandemie onemocnění COVID-19 měla vliv i na dění v knihovnách, které byly v důsledku vládních nařízení a vyhlášení nouzového stavu uzavřeny k 13.3.2020. Z tohoto důvodu byla většina plánovaných akcí zrušena. Knihovny byly znovuotevřeny 27.4.2020, přesto jsou v platnosti omezení. Vzhledem k této situaci se nocování dětí ve Vyšebrodské knihovně ani v náhradním květnovém termínu neuskuteční.
Noc s Andersenem 2019

Noc s Andersenem 2019

30. 3. 2019

Již po patnácté jsme se sešli v naší knihovně, abychom si společně s ostatními připomněli jméno Hanse Christiana Andersena. Na 15. Noc se přihlásilo 15 dětí od 2. třídy. Letošní téma noci – vikingové.

Celý článek

Noc s Andersenem 2018

Noc s Andersenem 2018

23. 3. 2018

Již 14. Noc s Andersenem proběhla ve Vyšším Brodě, tentokrát v duchu severoamerických indiánů. Dětské oddělení se tak změnilo v obrovské tee pee, kde ve středu zaplál oheň a my se sešli kolem něj v čele s Jarim.

Celý článek

Noc s Andersenem 2017

Noc s Andersenem 2017

7. 4. 2017

„Noc s Andersenem proběhla na 1695 místech, registrujeme čtecí a spací místa v různých zemích světa: na Slovensku, Polsku, Dánsku, Slovinsku, Řecku, Itálii, Novém Zélandě, Saúdské Arábii, Austrálii, USA, Kanadě, Portugalsku, Finsku, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, Francii, Španělsku, Banátu, Ukrajině, Makedonii, Srbsku, Bulharsku i Chorvatsku, všude tam působí krajanské spolky, České školy bez hranic a milovníci literatury. V pořadí 17. pohádkovou Noc s Andersenem zažilo 98.655 dětí i dospělých.“ To ze závěrečné statistiky.

V pátek 7. dubna jsme se sešli v Městské knihovně ve Vyšším Brodě již po třinácté, abychom společně strávili Noc s Andersenem. Letos se knihovna připojila k celostátnímu tématu Noci a tím byl ČTYŘLÍSTEK a jeho známé postavičky. Scénář naší Noci je v podstatě stále stejný, mění se jen téma. Letošní výjimkou byly ale dvě pomocnice, Kája a Terezka, které mi pomáhaly s připraveným programem.

Celý článek

Noc s Andersenem 2016

Noc s Andersenem 2016

1. 4. 2016

Šestnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem připravují v pátek 1. dubna 2016 ve více než 1619 řádně registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, všude na dálku spojí děti čtecí pohádkové dobrodružství malé čtenáře několika zemí. Noc s Andersenem jako první v pořadí začne v Austrálii, připravují ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádají ji České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí Keňa, Nový Zéland, USA i Kanada.

Celý článek

Noc s Andersenem 2015

Noc s Andersenem 2015

27. 3. 2015

Dovolte mi vrátit se k poslední březnové akci Noci s Andersenem. Od organizátorek Noci víme, že … „patnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem je za námi a nám nezbývá, než bilancovat. Hned na začátku uvádíme, že se zapojilo 619 knihoven v ČR, 514 škol, 83 dalších institucí, 235 slovenských knihoven a škol, 36 míst v Polsku, 9 ve Slovinsku, 26 v ostatních zemích, což podtrženo a sečteno dává 1.522 míst celého světa, kde více než 93.526 dětí a dospělých mohlo prožít úžasné noční dobrodružství spojené s pohádkou.“

Celý článek

Noc s Andersenem 2014

Noc s Andersenem 2014

4. 4. 2014

Letos jsme oslavili již 10. Noc s Andersenem a jako většina ostatních, jsme si zvolili téma detektivní v čele s komisařem Vrťapkou.

Sešli jsme se v knihovně na půl osmou. Sešlo se 13 dětí 3. - 5. třídy, 1 knihovnice a 1 paní učitelka. Hlavní program nám začal o půl hodiny později. A začal tím, že jsme si představili samotného komisaře Vrťapku. Někteří o něm již věděli.

Celý článek

Noc s Andersenem 2013

Noc s Andersenem 2013

26. 3. 2013

Letos se u nás konala Noc s Andersenem již po deváté. Sešlo se 17 dětí. Téma našeho setkání byly letošní rok Hrady. Večer jsme začali návštěvou nejbližšího hradu - Rožmberka. Myslím, že děti si prohlídku velmi užily.

Celý článek

Noc s Andersenem 2012

Noc s Andersenem 2012

30. 3. 2012

Březnové akce byly završeny tou „nejdůležitější“ a to Nocí s Andersenem. Ta se konala v naší knihovně po osmé. Letošní téma bylo: Džungle. 16 dětí, od 3. do 5. třídy se sešlo v pátek 30. března, aby strávilo večer v knihovně. Celý program byl rozdělen do několika bloků. První byl věnován povídání o H.Ch. Andersenovi a jeho pohádkách. Další bloky včetně toho tvořivého byly věnovány džungli. Povídali jsme si nejen o džungli ale i o rostlinách a zvířatech v ní rostoucích a žijících. Vedle kvízů a úkolů se i tvořilo. V dětském oddělení najdete strom z džungle a obrázky zvířat z džungle. Celý program se uzavřel půl hodinu po půlnoci.

Budíček byl na sedmou. Následovala malá snídaně. Poté jsme rozdávali hlasy obrázkům dětí, které se zúčastnily výtvarné soutěže na shodné téma - téma džungle a vybírat bylo z čeho, neboť se do soutěže dostalo 85 obrázků. Nakonec jsme se dozvěděli, které ze čtyř družstev bylo nejúspěšnější. Každý si nakonec odnesl maličkost na památku na Noc s Andersenem.

Celý článek

Noc s Andersenem 2011

Noc s Andersenem 2011

25. 3. 2011

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou se české knihovny snaží zvýšit zájem dětí o knihy a čtení. Ve Vyšším Brodě byla letošní noc - v pořadí již sedmá - věnována strašidlům. Nocovalo 20 dětí (od prvňáčků po páťáky) a 2 dospělí.

Sehnat opravdová strašidla a přemluvit je, aby přišla do knihovny není jen tak. Požádali jsme tedy o pomoc toho nejpovolanějšího, někoho, kdo je se strašidly v kontaktu po celý rok. Zdeněk Zajíček, ředitel plzeňského Muzea strašidel, se s nimi zná osobně a píše o nich knihy (tajně jsme proto doufali, že se mu podaří „ukecat“ alespoň hejkala).

Celý článek