Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Projekt vyhlašuje SKIP ČR

Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje žáky prvních tříd aktuálního ročníku základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Veřejná knihovna musí být institucionálním členem SKIP ČR.

Knihovna, která žáky do projektu přihlašuje, s nimi pracuje nad rámec obvyklých knihovnických činností. V období od prosince do května připraví pro prvňáky nejméně jednu návštěvu knihovny a uspořádá další akce vedoucí k rozvoji zájmu o četbu (společná čtení, besedy s tvůrci knih, výstav apod.).

Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit.

Výroba ručního papíru - Loučovice

4. 3. 2020

Středeční dopoledne patřilo v knihovně výrobě ručního papíru, kdy ruční papír pro svou knihu vyráběli prvňáčci z Loučovic.

Výroba ručního papíru - Lipno nad Vltavou

3. 3. 2020

Úterní dopoledne patřilo v knihovně výrobě ručního papíru. Tentokrát vyráběli lipenští prvňáčci.

Výroba ručního papíru Vyšší Brod

27. 2. 2020

Další setkání s prvňáčky bylo tvůřčí. Vyráběli jsme ruční papír, který později použijeme na výrobu vlastní knihy.

Povídání o písmu - Lipno nad Vltavou

5. 2. 2020

I s lipenskými prvňáčky jsme strávili dopoledne povídáním o písmu, o materiálech, na které se psalo a nástrojích, které se používaly. Nakonec jsme si vyzkoušeli napsat vlastní jméno pomocí egyptských hieroglyfů.

Povídání o písmu - Loučovice

24. 1. 2020

S loučovickými prvňáčky jsme strávili dopoledne povídáním o písmu, o materiálech, na které se psalo a nástrojích, které se používaly. Nakonec jsme si vyzkoušeli napsat vlastní jméno pomocí egyptských hieroglyfů. Škoda jen, že nemoc zabránila polovině třídy přijet. Nicméně pak učitel slíbil, že si destičky s chybějícími dětmi vyrobí.

Povídání o písmu - Vyšší Brod

14. 1. 2020

V lednu se budeme setkávat již potřetí v rámci projektu Knížka pro prvňáčka. Jako první přišli do knihovny prvňáčci z Vyššího Brodu. Třetí setkání patřilo povídání o písmu a obrázkovému písmu hyeryglyfům.

Příběh knihy -  Knížka pro prvňáčka

Příběh knihy - Knížka pro prvňáčka

3. 12. 2019

Příběh knihy vypráví vznik knihy od jejího napsání, ilustrování, tisk, nákup do knihovny a její půjčení. Naučíme se nová slova jako spisovatel, ilustrátor, ilustrace nebo knihkupectví.

Seznámení Lipno nad Vltavou

6. 11. 2019

V rámci projektu Knížka pro prvňáčka se s lipenskými prvňáčky budeme potkávat počtvrté. Při našem prvním setkání jsme se seznámili s knihovnou, seznámili jsme se s pravidly, jak se chovat v knihovně i ke knihám. Pověděli jsme si i příběh knihy. Příběh o tom, jak vzniká text, ilustrace a jak se dostane až ke čtenáři do knihovny.

Seznámení s knihovnou - Loučovice

25. 10. 2019

S prvňáčky i v tomto roce budeme absolvovat projekt Knížka pro prvňáčka. Naše úvodní setkání se neslo v duchu poznávání knihovny, k čemu slouží a jak se chovat ke knihám nejen půjčovaným ale i vlastním. Seznámili jsme se i s příběhem knihy, tj. jak taková kniha vniká a nakonec si vyrobili malý deníček.

Seznámení s knihovnou - Vyšší Brod

15. 10. 2019